Newsflash

Sprawiamy, że rozwój nabiera sensu!

Zamów newsletter!

*

:

:

Co robimy
polityka rozwojowa
edukacja rozwojowa
rolnictwo i handel międzynarodowy
Polityka rozwojowa Rolnictwo i handel Edukacja rozwojowa


Komu odbiła palma - czyli o skutkach intensywnych upraw palmy oleistej w Kolumbii i na świecie

Zapraszamy na spotkanie w czwartek, 2. sierpnia o 17:00.

Globalne Popołudnia to propozycja IGO dla wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o zrównoważonym rozwoju i relacjach krajów globalnej Północy i Południa. Zapraszamy na wspólne oglądanie filmów, prezentacje działań, raportów i stanowisk organizacji z Południa, ciekawych kampanii z Europy i świata, a przede wszystkim do wspólnego zgłębiania tej tematyki oraz dyskusji o działaniach, które można podjąć w Polsce.

 

Więcej…
 
Strategie pomocy

Dążymy do tego, aby polska pomoc rozwojowa była strategicznie zaplanowana - aby miała dobrze sformułowane cele i metody ich realizacji. To jest warunek konieczny do większej skuteczności pomocy. Dwuletni projekt "Strategie Pomocy" zakłada stworzenie strategicznych dokumentów polskiej współpracy rozwojowej: ogólnej strategii, dokumentów strategicznych dla poszczególnych krajów i założeń sytemu ewaluacji tzn. metod mierzenia skuteczności działań pomocowych.

Więcej…
 
Wolontariat Polska Pomoc 2010 w Ugandzie

Od września do grudnia 2010 r. wolontariuszka IGO pracowała w biurze SEATINI, ugandyjskiej organizacji eksperckiej w Kampali. Przedsięwzięcie to było rozwinięciem współpracy pomiędzy dwoma organizacjami trwającej od 2009 r. Projekt wolontariatu w 2010 roku zrealizowaliśmy przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Wolontariat Polska Pomoc 2010.

Więcej…
 
Uwaga! Człowiek na pokładzie

Uwaga! Człowiek na pokładzie, czyli jak włączamy nowych pracowników honorowych do organizacji

Więcej…
 
Wolontariat międzypokoleniowy na rzecz solidarności międzynarodowej

Informacje o projekcieFIO

Pod tą nazwą kryje się projekt realizowany przez nas od połowy 2010 r., a dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Społecznych.

Jego głównym celem jest upowszechnienie wolontariatu w polskich organizacjach, zajmujących się pomocą humanitarną i rozwojową, a także wspieraniem demokracji.

Mimo że od 2005 r. liczba polskich projektów o tematyce związanej z polityką zagraniczną stale rośnie, społeczeństwo w dalszym ciągu wydaje się wobec tych działań bierne. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest zaniedbanie wolontariatu jako jednej z form pracy w polskich organizacjach.

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej ustawicznie zwiększa się ilość środków przeznaczanych na pomoc zagraniczną (przykładowo w 2009 r. polskie organizacje zrealizowały z funduszy przydzielanych przez MSZ 83 projekty o łącznej wartości 18,2 mln złotych). Wbrew temu pozytywnemu trendowi społeczeństwo - mimo deklarowanego zdecydowanego poparcia dla pomocy rozwojowej i humanitarnej (sięgającego 83%) - pozostaje słabo zaangażowane we wdrażanie w życie projektów, pozostając jedynie odbiorcą akcji edukacyjnych, promocyjnych czy też pełniąc rolę darczyńców.

Uważamy, że jest to wynikiem braku możliwości realnego działania i wpływu „zwykłych ludzi” na kierunki aktywności organizacji pozarządowych. Możemy to zmienić, a mamy skąd czerpać wzorce – pozytywne tendencje widać zarówno w strukturach zachodnich organizacji pozarządowych, jak i w krajach Południa (np. w Kenii, Ugandzie czy Tanzanii). Dzięki naszemu doświadczeniu, wiemy, że i w Polakach drzemie potencjał, żeby zaangażować się w pomoc realnie.

W ramach projektu zamierzamy stworzyć praktyczny model włączania wolontariuszy w pracę organizacji
na rzecz solidarności międzynarodowej. Będzie to możliwe dzięki stworzeniu międzypokoleniowej więzi  pomiędzy wolontariuszami, którzy będą organizować wydarzenia kulturalno-edukacyjne w społecznościach lokalnych w Warszawie i aktywnie uczestniczyć w działaniach Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.

Udokumentujemy i upowszechnimy ten model wśród innych polskich organizacji o podobnym co IGO profilu działania. Zorganizujemy również seminarium, które będzie szansą na wymianę doświadczeń i wspólne wypracowanie praktycznych wskazówek dotyczących zaangażowania wolontariuszy w działania organizacji.

Katarzyna Olczyk

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL